اصفهان

چهارشنبه 28 مهر 1400
آموزش همگانی

نکاتی در مورد سوختگی با مواد شیمیایی

سوختگی‌های شیمیایی می‌تواند در نتیجه بسیاری از مواد مانند اسیدهای قوی، محلول‌های لوله بازکن (قلیا)، رقیق‌کننده رنگ و بنزین ایجاد شود. معمولا سوختگی و علت آن مشخص است. اما ممکن است گاهی اوقات سوختگی ناشی از یک ماده شیمیایی ملایم سریعا تشخیص داده نشود؛ مانند برخی از آفتاب‌سوختگی‌ها، درد و قرمزی‌ها که ممکن است ساعت‌ها پس از مواجهه ایجاد شود.

 

شایع‌ترین مواد شیمیایی منجر به سوختگی به سه دسته تقسیم می‌شود:

۱- قلیایی‌ها
۲- اسیدها
۳- ترکیبی از هر کدام از این مواد
 
اگر فکر می‌کنید دچار سوختگی شیمیایی شده‌اید، هرچه سریع‌تر این مراحل را انجام دهید:
عامل سوختگی را برطرف کنید. برای مدت حداقل ۱۰ دقیقه مواد شیمیایی را با آب خنک از روی پوست بشویید. برای مواد شیمیایی خشک، قبل از شست‌وشو، هرگونه باقیمانده را پاک کنید. دستکش بپوشید یا از حوله یا شی مناسب دیگری مانند برس استفاده کنید.
لباس یا جواهرات آلوده شده توسط مواد شیمیایی را خارج کنید.
سوختگی را بانداژ کنید. سوختگی را با گاز پانسمان استریل (نه پارچه نخی پرز دار) یا یک پارچه تمیز بپوشانید. برای جلوگیری از فشار روی پوست سوخته‌شده، آن را به سستی ببندید.
در صورت لزوم دوباره شست‌وشو دهید. اگر بعد از شست‌وشوی اولیه دچار سوختگی شدید شده‌اید، محل سوختگی را مجددا برای چند دقیقه دیگر با آب بشویید.
در صورت وارد شدن یک ماده شیمیایی مایع، پودری یا آئروسل به چشم خود، چشم خود را با آب بشویید. حداقل ۱۵ دقیقه از آب خنک شیر استفاده کنید، در میان روش‌های زیر، سریع‌ترین روش را دنبال کنید:

▪️▪️-در زمان مواجهه با فرد مصدوم دچار سوختگی شیمیایی اقدامات زیر را انجام می‌دهیم:

▪️-قبل از هر گونه تماس با مصدوم باید از دستکش، لباس و محافظ چشم استفاده شود.
▪️-به یاد داشته باشید که لباس‌های فرد مصدوم اغلب حاوی مقداری از بقایای عامل آسیب است و عدم‌ انجام اقدامات احتیاطی می‌تواند منجر به آسیب‌های مهم و خطرناک برای ارایه‌دهندگان پیش‌بیمارستانی و مراقبت‌های بهداشتی شود که خود شما هم قربانی دیگری خواهید شد.
▪️-جداسازی موادی که با بدن فرد بیمار در تماس بوده است.
▪️▪️-برای اطمینان داشتن از حصول نتیجه مطلوب باید بلافاصله عامل ایجاد آسیب از بدن فرد مصدوم حذف شود.
▪️▪️-تمام لباس‌های فرد مصدوم را از تن او خارج کنید.

▪️▪️-در ادامه اقدامات پیش‌بیمارستانی فرد مصدوم با سوختگی شیمیایی
▪️-بلافاصله مقدار مواد شیمیایی روی پوست فرد را با آب آشامیدنی مناسب حداقل به مدت۳۰دقیقه شست‌وشو دهید. توجه داشته باشید که آبرسانی ناحیه آسیب‌دیده باید تا مرکز درمانی مناسب جهت کم کردن درد فرد مصدوم صورت گیرد.

▪️-حمایت مداوم از «راه هوایی-تنفس-گردش خون»
▪️-عوامل شیمیایی مانند آمونیاک می‌تواند اثرات عمیق داشته باشد، پس این مهم است که باید به صورت مداوم راه هوایی بیماران بررسی شده و هر گونه عامل تهدیدکننده رفع شود.

گرد‌آورنده: زهرا کبیری

کلمات کلیدی
مدیر سیستم
تهیه کننده:

مدیر سیستم

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *