اصفهان

پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401
یادداشت

مهربان باشیم

همه ساله، هشتم ماه می، مصادف با ١٨ اردیبهشت، مراسم گرامیداشت نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر به عنوان یک شبکه بشردوستانه جهانی متشکل از ٨٠ میلیون نفر که آماده کمک به افراد متأثر از بلایا، مخاصمات و مشکلات بهداشتی و اجتماعی هستند، برگزار می‌شود.

 

 به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

 

این تاریخ منطبق با سالروز تولد هانری دونان، بنیانگذار کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و اولین برنده جایزه صلح نوبل است که در تاریخ ٨ می ١٨٢٨ چشم به جهان گشود.
بشردوستی، بی‌غرضی، بی‌طرفی، استقلال، خدمت داوطلبانه، یگانگی و جهانشمولی: این اصول بنیادین هفتگانه چارچوب اخلاقی، عملیاتی و سازمانی کار نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر است. این اصول در بطن رویکرد این نهضت در کمک به مردم نیازمند در جریان مخاصمات مسلحانه، بلایای طبیعی و دیگر شرایط اضطراری قرار دارد. پایبندی به این اصول ماهیت بشردوستانه کار نهضت را تضمین کرده و به طیف گسترده فعالیت‌هایی که در سراسر جهان انجام می‌دهد، انسجام می‌بخشد.
طی ماه‌های اخیر، چندین بحران بشردوستانه جمعیت زیادی را تحت تاثیر قرار داده و بیشترین صدمه را به آسیب‌پذیرترین افراد وارد کرده است.
از همه‌گیری کووید-١٩ تا بحران‌های زیست‌محیطی و مخاصمات مسلحانه در اوکراین و افغانستان چالش‌های بشردوستانه پیش روی بشریت در سال گذشته بوده است.
این شرایط ما را بیشتر از همیشه به تفکر درباره یکی از اصول بنیادین نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر یعنی بشردوستی وامی‌دارد.
مهربانی بهترین شکل بشردوستی است. مهربانی حتی در اوج ناامیدی امیدبخش است. به همین دلیل شعار امسال روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر، «مهربان باشیم» است.
برای مثال، شما ممکن است روزی به درد دل‌های یک دوست گوش دهید یا هدیه‌ای کوچک برای او بخرید تا خوشحالش کنید. این کار ممکن است دوست شما را تشویق کند تا همین کار را برای یک عضو خانواده‌اش یا همکارش انجام دهد و این زنجیره مهربانی همچنان به حیات خود ادامه دهد.
به این ترتیب، خیلی زود متوجه می‌شوید که این مهربانی‌های پیاپی هم‌افزایی ایجاد و ما را در سایه روح بشریت به هم نزدیک می‌کند و اثر بزرگی در جهان ما به جا می‌گذارد.
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز به عنوان بخشی از نهضت صلیب سرخ و هلال احمر، سازمانی مستقل و بی‌طرف است که حمایت بشردوستانه و کمک‌رسانی به قربانیان مخاصمات مسلحانه و دیگر شرایط خشونت‌آمیز را تضمین می‌کند. این سازمان در واکنش به شرایط اضطراری عمل کرده و همزمان احترام به حقوق بین‌المللی بشردوستانه، قوانین جنگ و اجرای آن در حقوق ملی را ترویج می‌کند.
فعالیت‌های بشردوستانه کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، درست مانند فعالیت‌های سایر اعضای نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر، از جنس مهربانی است.
مهربانی ترجمان اصل بشردوستی نهضت بین‌المللی صلیب سرخ است و آن چیزی است که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به عنوان یکی از ارکان نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر همیشه و در سراسر جهان برای جمعیت‌های آسیب‌پذیر انجام می‌دهند.
در سایه همین نگاه، نهضت صلیب سرخ  و هلال احمر امسال تصمیم گرفته کارهای مهربانانه را جشن بگیرد. کارهای مهربانانه چه کوچک و چه بزرگ می‌توانند تغییرات بزرگی در زندگی مردم ایجاد کنند.

کلمات کلیدی
مدیر سیستم
تهیه کننده:

مدیر سیستم

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *